Facebook

Search

Content

12 pór roku, czyli krótki wstęp do analizy kolorystycznej

4 pory roku tapeta
Po co 4, skoro możne być 12?

Poczytajmy o kolorach

Analiza kolorystyczna jest interesującym tematem, do którego mam ambiwalentne podejście. Prawdopodobnie dlatego, że wciąż nie umiem się odpowiednio określić.;]
Mimo to uważam, że powinien zainteresować się nią każdy, komu zależy na świadomym budowaniu własnego stylu. Kolory i ich oddziaływanie na urodę są ważne, jednocześnie niewiele jest miejsc w polskim internecie, gdzie można znaleźć kompetentną wiedzę na ten temat. O ile podział na 4 pory roku uważam za bezsensowny i szkodliwy, to 12 pór jest zdecydowanie rozsądniejsze.
Mogę polecić 2 polskie blogi, które omawiają ten rodzaj analizy. Pierwszy z nich bardzo profesjonalnie i poważnie bierze temat na tapetę, drugi, w bardziej przystępny, choć wciąż dokładny sposób tłumaczy podstawy. Blogiem, który polecam szczególnie są Barwy Urody. Ogrom wiedzy tam zawartej może na początku przytłaczać i zniechęcać, dlatego polecam odwiedzić go dopiero po zaznajomieniu się z blogiem nr 2. Na Ubieraj się klasycznie jest sporo bazowych zasad, do tego blog na bieżąco jest aktualizowany i stanowi świetne wprowadzanie do samoświadomości i kolorystycznej analizy.
Poniżej znajduje się małe podsumowanie, na czym polega analiza kolorystyczna wg 12 pór roku. Po szczegóły warto zgłosić się do miejsc, które wymieniłam.

Analiza kolorystyczna: 4 pory roku
Każda brunetka może być: zimą, jesienią, wiosną lub latem.

Temperatura, kontrast, jasność 

Klasyczny podział na 4 pory roku ogranicza się do zróżnicowania typów na chłodne i ciepłe. Rozszerzony podział zwraca uwagę dodatkowo na kontrast i jasność.

12 pór roku określa podział na typy:
  • ciepłe (jesień, wiosna) i chłodne (lato, zima)
  • ciemne (jesień, zima) i jasne (wiosna, lato)
  • stonowane (lato, jesień)  i kontrastowe (wiosna, zima)
Na podstawie powyższego mamy poszczególne podtypy pór roku, w zależności od cechy, która przeważa:
  • jesień: ciemna, ciepła lub łagodna
  • zima: ciemna, czysta lub chłodna
  • wiosna: jasna, czysta lub ciepła
  • lato: jasne, łagodne lub chłodne
W związku z tym od razu widać, że niektóre typy nie występują np. ciemne lato czy czysta jesień. Wynika to zapewne z tego, że w naturze przyciemnienie kolorów chłodnych sprawia, że wydają się intensywniejsze, podczas gdy kolory ciepłe "gasną". Natomiast rozjaśnianie sprawia, że chłodne kolory wydają się bardziej zgaszone, a ciepłe "wyraźniejsze".
Pozostaje tylko ustalić jakie 3 cechy nas charakteryzują i która z nich dominuje. Nic trudniejszego.


Analiza kolorystyczna - paleta
Odcienie od lewej: ochłodzone-rozjaśnione, ochłodzone, neutralne, ocieplone i ocieplone-przybrudzone.

Analiza i diagnostyka

Podział na 12 pór roku podobno działa na każdego, choć prawidłowa diagnoza może być czasochłonna. Ponadto wcale nie jest taka oczywista, gdyż nie zależy od koloru naszych oczu czy włosów. Najważniejsze w jakich odcieniach prezentujemy się najkorzystniej.
Właśnie, odpowiednia paleta barw - do tego sprowadza się analiza. Niektórzy obawiają się sklasyfikować, gdyż sądzą, że to nałoży spore ograniczenia kolorystyczne. Nic bardziej mylnego. Każda pora roku posiada w swojej palecie każdy kolor. Cała trudność polega na tym, by nasycenie barw było dobrze dobrane do naszej urody. Nie zawężamy możliwości wyboru, a jedynie podkreślamy adekwatnym odcieniem to, co natura nam dała. Wiedza na temat kolorów nietwarzowych jest równie pomocna.
Analiza kolorystyczna może być ciekawym doświadczeniem i pomocą w kształtowaniu szafy idealnej. Zawsze warto wiedzieć więcej, zwłaszcza o sobie.
wtorek, 2 września 2014

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Chcesz być na bieżąco?

CTRL+ / CTRL -

Wypróbuj powyższe skróty, by zwiększyć lub zmniejszyć tekst.